Gyöngyszem-Csikefarm, kacsafarm

 

Először is fontos azt tisztázni, hogy hogyan kívánunk csibét nevelni.

Tény, hogy a kotlóssal való nevelés a legköltségkímélőbb és a legkevesebb emberi munkát igénylő nevelési forma. A kotlós melegíti, itatni, etetni, kapirgálni tanítja a kiscsibéket, ha van hely, ahol kapirgálhat, ellátja őket rovarokkal, változatos magvakkal.
Másképp kell gondozni a keltetőgéppel keltetett csibéket, van néhány dolog azonban, ami mindkét módnál egyaránt fontos.
 
Az első 24 órában ( van, aki szerint 48 ) nem szükséges etetni, itatni a csibéket, vannak tartalékaik.
 
Az első etetésre adjunk nekik apróra őrölt, szitált kukoricadarát, búzadarát. Egyszerre lehetőleg egyfélét és azért szitáltan, mert a lisztszerű anyagok a csibék szájpadlásához tapadnak, ez elkerülendő.
Már az első etetéskor tehetünk ki nekik nagyon apró kavicsot és faszéndarát is. Az első etetésnél itassunk is, lehetőleg ne túl hideg vizet. Ha kotlóssal nevelünk, kapirgálási lehetőséggel, akkor már az első héten elég naponta háromszor etetni őket, kapirgálással már ekkor sok és kiváló táplálékhoz juthatnak.
 
Ha nem kotlóssal nevelünk, akkor a következőképpen etessük a csibéket.
 
Az első héten naponta hatszor etessük őket, mivel egyszerre csak keveset tudnak enni. 15-20 percnyi etetés után elvehetjük előlük a takarmányt, így a következő etetésnél jobb étvággyal esznek majd. 3-4 napos kortól adhatunk nekik fölözött tejet is, de sose hagyjuk előttük sokáig, nehogy megromoljon. A tojástermelés szempontjából már ekkor fontos, hogy a csibék állati fehérjékhez jussanak, az első hetekben ez legyen a tej, túró.
 
A második héten szintén etessük őket naponta hatszor, felváltva adva nekik keveréket és gabonadarát, úgy, hogy az első etetésre keverék legyen (itt most nem írok összetevőket, szerintem szerezzen be mindenki indítótápot), este az utolsó etetésre kukorica-, vagy búzadara.
 
A harmadik és negyedik héten elég naponta ötször etetni, a sorrend dara, keverék, dara, keverék és dara legyen. A darák már nagyobb szeműek legyenek. Az indítótáp helyett ekkor már nevelőtápot használhatunk.
 
Az ötödik és hatodik héten áttérhetünk a napi négyszeri etetésre. Reggel és este adjunk nekik egész szemeket (búzát, kukoricát), napközben pedig kétszer keveréket (ez már nevelőtáp, illetve az egyik etetést kiválthatjuk búzakorpával kevert házi koszt is megfelel.
 
A napi háromszori étkezést kilenc hetes kor körül vezessük be.
 
Zöldtakarmányt ezen felül etessünk. Ha tudnak csipegetni, valamennyi zöldről akkor is szükséges külön gondoskodni, vagdossuk az ételükbe zöldet. Ha nem, akkor adjunk nekik lucernát, lóherét, spenótot, takarmány-, vagy kelkáposztát, sárga,- vagy céklarépát, fokhagymát, vöröshagymát.
Ha kevés a zöldtakarmány, akkor 50 csirkénként vágjunk apróra 1 nagyobb vöröshagymát a keverékhez és 1% csukamájolajat.
 
 
Naposcsibék fogadása:
A napos baromfi fogadása előtt szükséges az ólak, etetők, itatók fertőtlenítése. Az ólak esetén ez történhet frissen oltott mésszel ill. klórmésszel. Az etetőket és az itatókat lehetőség szerint / Hypo, Formalin, Bromosept, stb./ kezeljük.
Nagyon fontos, hogy a padozat felett 1 méterig 36 o C legyen. A naposcsibék testhőmérséklete 42oC! Ha a komfort érzetük nem megfelelő az elhulláshoz vezet, ebből fakadó reklamációt nem áll módunkban elfogadni!