Gyöngyszem-Csikefarm, kacsafarm

 

A naposcsibék vitaminozása:
A naposcsibéket garantáltan vakcinázottan hozzuk forgalomba, Baromfipestis elleni védelmet kapnak. Az első héten kamillateás itatás javasolt a hasmenés, megfázás elkerülése végett. Hátralevő időben almaecetes vagy ecetes víz is hatásos lehet.
A minőségi fehérje, vitaminos és gyógyszeres táptakarmány nagyban javíthatja a baromfik betegséggel szembeni ellenálló képességét ill. jó hatást, gyakorol a növekedésükre is.
A 14. ill. 28. nap Gumboró elleni itatás feltétlen szükséges! A vakcinát kérje állatorvosától.
A nem teljes értékű táp etetésekor (vagy táp hígításakor) ajánlott ásványi anyag és vitamin kiegészítők, vitaminok külön adagolása. Sokféle vitaminféleség kapható, felhasználásakor a mellékelt utasításokat be kell tartani!!! Fontos a szelén és E-vitamin pótlása is. Egyik leggyakoribb szelénhiányos kórkép a csirkék agylágyulása (görcsös rohamokkal jár), csirkék mozgászavara olykor lebénulással járó vázizom elfajulás, ezek kezelésére ajánlatos a Tetraselen. A csontfejlődési és tollasodási zavarok, a nyomelem hiány okozta végtag- rendellenesség, fejlődési zavar, illetve a tojástermelés csökkenésének megelőzésére adjuk a mangánt, a rezet, és a cinket tartalmazó Phylamic oldatot.

 

 

 

Néhány problémára utaló jel:
ha fázik => összebújik és tapossa egymást
ha melege van => széthúzódik és liheg
ha huzat éri => kitér az útjából és tapossa egymást
ha nem eszik, bágyadt => betegség, elhullás
ha hangosan, kitartóan csipog => rossz komfortérzet, betegség
ha túl erős szünet nélküli világítás => csipkedés, magasabb elhullás
ha rossz a takarmány => lassabb növekedés, elhullás, betegség
ha kevés a szelén => sántaság, leülés, elhullás
ha zsúfoltság áll fenn => lassú növekedés
ha több korosztály együttes nevelése történik => nem hoz jó eredményt, csipkelődés, szelektálódás
ha elmarad az itatók, etetők napi rendszeres tisztítása, esetenkénti fertőtlenítése => betegség, elhullás következhet be.

 

 


A tyúkok tojásevése:
A kiváltó ok többnyire az állatok hiányos mészellátás! E rossz szokás kialakulását előidézheti a termelők azon gyakorlata is, hogy a tojáshéjat nagy darabokban szórják a baromfiak elé. A kannibalizmushoz hasonlóan,a tojásevésben is szerepe lehet az "unalomnak". A jelenség fellépésekor sürgősen rendezni kell mindenekelőtt a kalciumellátást. A tojófészekbe tegyünk szénát vagy puhára dörzsölt szalmát, mert a tojótyúkok kedvelik.

Tollcsipkedés, kannibalizmus:
A tollcsipkedés és a kannibalizmus oka azonos, a fokozatbeli különbség a bántalom előidézésében szereplő tényezők összegződésével, valamint az állatok eltérő vérmérsékletével magyarázható. Kialakulását a tartási és a takarmányozási hibák mellett számos egyéb tényező is elősegítheti.Ilyenkor a legagresszívabb egyedeket ki kell venni az állományból, sérülteket is, a sérülésüket kezelni kell sebfertőtlenítővel. A kiváltó okokat meg kell szüntetni.

 

 


Kiváltó okok lehetnek:
takarmányozási hibák: nyomelemek, ásványi anyagok, vitaminok, fehérje hiánya, nem megfelelő takarmány etetése,
zsúfolt tartás: nagy állomány sűrűség,
éhségérzet: a takarmány kevés fehérjét és aminosavat tartalmaz,
nyersrosthiány: is előidézheti az éhségérzetet, a megfelelő nyersrost tartalmú (zab, árpa, korpa… stb.) takarmányok növelik a jóllakottság érzetét, így a jószág nyugalmához is hozzá járul,
kevés az etető- és itató hely,
erős megvilágítás: ingerlékennyé teszi az állatokat,
nem megfelelő tojófészek,
különböző stressz-hatások,
nem megfelelő levegő és szellőzés hiánya,
az állatok unatkozása, szemes takarmány illetve zöldtakarmány beszórásával elvonhatjuk figyelmüket.

 

 


Felhasznált irodalom:
1., Dr. Radnai Péter: Tollcsipkedés, kannibalizmus,tojásevés, tojásvisszatartás, - Kistermelők lapja (2008.április 25.old.)
2., Dr Radnai Péter: Érkeznek a naposcsibék. Mi a teendő? -Kistermelők lapja (2008. május 25.old.)